Статистика
Онлайн всего: 1 Гостей: 1 Пользователей: 0
|
Каталог статей
Тема: «Токарний верстат для обробки деревини. Прийоми оздоблення деталей на токарному верстаті.»
Тема: «Токарний верстат для
обробки деревини. Прийоми оздоблення деталей на токарному верстаті.»
Мета:
Навчальна: ситематизувати
матеріал по оздобленню виробів, а також шорсткість матеріалу і розглянути види
шліфувальних шкірок, сформувати вміння шліфувати виріб на токарному верстаті.
Виховна: виховувати естетичні смаки, творче ставлення до
праці.
Розвиваюча: розвивати творчу активність, бережливого ставлення до
суспільного майна.
Об’єкт
праці: вішалка для рушників
Обладнання, інструменти та
матеріали: токарний верстат для обробки деревини СТД-120М , реєр, мейсель, ножівка,
лобзик, шліфувальна шкірка, випалювач, різці, дошка 160×210×10 мм, брусок
40×40×210мм креслярське приладдя.
Методичне забезпечення: підручники: В.М.Мадзигон та ін.. Трудове навчання 7кл. К:
Освіта,1996р.- 193с., Б.Н.Терещук та ін.. Трудовое
обучение 5
кл. К:Арка,2005г.- 201с., креслення вішалки для рушників, технічна карта виробу.
Тип уроку: комбінований
Час: 90хв.
План
1 Організаційна частина
3хв
2 Перевірка раніше вивченого матеріалу
5хв
3 Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
4хв.
4 Викладення нового матеріалу
15хв.
5 Вступний інструктаж
10хв
6 Самостійна практична робота учнів
і поточне
інструктування вчителя
45хв 7 Заключний інструктаж
5хв
8 Завдання для виконання дома
3хв.
9 Закінчення уроку, прибирання робочих місць
5хв
Хід уроку.
І Організаційна частина.
Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності.
Організація і перевірка готовності учнів
до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери.
ІІ Перевірка раніше вивченого
матеріалу.
Методи: фронтальне
опитування.
Форми організації навчальної діяльності : фронтальна.
Запитання для фронтального опитування:
1.Назвіть призначення токарних верстатів.
2. Назвіть основні складові елементи СТД-120.
3.
Що служить опорою для
інструменту під час роботи на СТД-120?
опорою для інструменту-120СТД-!"
4.
Який інструмент застосовують при точінні?
5.
Яких основних правил безпечної роботи треба дотримуватись
на токарному верстаті?
Аналіз, коригування,
узагальнення та оцінювання знань, умінь учнів.
III Повідомлення теми, мети, завдань уроку,
мотивація навчальної діяльності
Тема уроку: «Прийоми оздоблення
деталей на токарному верстаті.»
Мета: познайомитись з прийомами оздоблення
виробів на токарному верстаті, сформувати вміння оздоблювати виріб за допомогою
шліфувальних шкірок, продовжувати виготовлення виробу- вішалка для рушників.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитись готувати до роботи та кріпити
заготовку, а також спробуємо безпосередньо попрацювати на верстаті. В процесі практичної
роботи ми з вами будемо застосовувати
знання, які ви всі одержали на попередніх заняттях та в попередніх класах.
Ця тема є дуже потрібною, адже ви
навчитесь працювати на токарному верстаті і у майбутньому зможете виготовляти
прекрасні вироби з допомогою операції точіння.
ІV Викладення нового
матеріалу
Методи: розповідь з елементами
пояснення.
Точені з деревини вироби можна
оздоблювати різноманітними способами. Деякі деталі оздоблюють на верстаті
тільки шліфувальною шкіркою. Для шліфування краще застосовувати скляну шкірку.
Шліфування деревини наждачною шкіркою не рекомендується, так як вони утворюють
темну пилюку, яка може забруднити виріб. Шліфувальну шкірку закріплюють на дерев’яній колодці клеєм чи цвяхами. Колодку
зі шкірками притискують до обертаючоїсь деталі і переміщують вздовж неї
зворотно-поступальними рухами.
Щоб надати виробу красивого вигляду і виділити текстуру його полірують.
Відполірувати виріб можна бруском більш твердої деревини. Прийоми роботи такі
ж, як і при шліфування.
V Вступний інструктаж
Назва практичної роботи: Виготовлення вішалки для
рушників
Мета: розпочати роботу над
виготовленням вішалки для рушників
Перевірка
правильності засвоєння практичних
прийомів і способів Класу задаються запитання, а відповіді
підсумовуються вчителем у правильне визначення.
Запитання до класу:
1.Чому для шліфування на СТД-120 краще застосовувати скляну шкірку?
2.Яким чином відбувається полірування виробу на верстаті?
3.Назвіть основні етапи підготовки заготовки до точіння.
4.Яку деревину слід брати для шліфування?
Ознайомлення з вимогами Виріб по-перше має бути
повністю завершений, тобто всі складові частини мають бути завершені і зібрані
в єдину конструкцію. Оцінка буде виставлятись за такими вимогами: цілісність,
завершеність, правильність, надійність, естетичне оформлення (різьба,
фарбування, випалювання). Оскільки верстатів на всіх не вистачає то клас буде
розподілений на групи потри чоловіка, які будуть працювати за верстатом, інші
учні будуть виготовляти в цей час деталі, які не потребують обробки на
токарному верстаті. Оцінка буде виставлятись на кожному уроці за виконану
роботу, а в кінці виготовлення буде виставлена оцінка за виріб вцілому. Цією
оцінкою ви можете покращити попередні оцінки, якщо виріб буде відповідати
озвученим раніше вимогам.
Пояснення і показ
прийомів та способів виконання нових операцій і трудових дій (в робочому темпі,
розчленовано у повільному темпі з поясненням всіх дій і рухів, знову в робочому
темпі);
(Вчитель креслить на дошці робоче креслення вішалки для
рушників. По ходу вступного інструктажу пояснюється кожний пункт процесу). Вам
всім одна на двох буде видана дошка шириною 95 мм і довжиною 600 мм. Цієї дошки має
вистачити на два вироби. Дошку ви поділяєте на 6 рівних частин- по три частини
на кожного. Розпилюєте дошку по лінії розмітки, а торці оброблюєте шліфувальною
шкіркою. Також ви отримаєте планку товщиною 20 мм. Вам потрібно дві такі
планки(зверніть увагу на креслення). Відпилюємо такі планки у відповідності до
креслення. Далі ми будемо виготовляти деталі на токарному верстаті. Нам
потрібно три однакові деталі на один виріб. Точіння проводимо у тому ж порядку,
що й під час демонстрації. Кожен з вас приступаючи до роботи на токарному
верстаті отримає заготовку, яку треба спочатку розмітити та запиляти сторону
під передню бабку, потім заготовці надають восьмигранної форми за допомогою
рубанка. Закріплюємо заготовку і проводимо точіння. Необхідно виготовити три
однакові деталі на токарному верстаті. Після виготовлення всіх деталей збираємо
виріб у відповідністю з кресленням. Для кріплення використовуємо цвяхи та
клей.( Учням пропонується дати відповіді на незрозумілі їм питанням)
Повідомлення вказівок про
підготовку до роботи. Вчитель говорить, щодо початку роботи кожен має отримати
заготовку, а також інструмент у залежності від того, хто яку деталь буде
виготовляти в першу чергу.
Повідомлення про норми часу і норми виробітку На виготовлення виробу вам буде відведено 3
уроки, але оцінка буде виставлятись за кожне заняття. За цей час ви маєте виготовити всі складові деталі,
зібрати виріб і прикрасити його різьбою або за допомогою випалювача чи фарб.
VІ Самостійна практична робота учнів і поточне
інструктування вчителя
А. Самостійна робота учнів.
1) зміст роботи
учнів-
виготовлення вішалки для рушників
2) форма організації праці учнів -індивідуальна
Після закінчення вступного інструктажу учні
приступають до розробки технічної карти. Вчитель переміщуючись між рядами
контролює роботу учнів і зупиняючись біля окремих дітей, яким щось незрозуміло
проводить поточний інструктаж.
Б.
Інструктаж вчителя:
1)форма проведення -індивідуальна
2)зміст
цільових обходів робочих місць учнів: 1-й
обхід: перевірка правильності організації робочого місця і початку роботи;
2-й
обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів;
3-й
обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
3) прийняття і оцінка робіт учнів.
У разі системних помилок у роботі учнів або
нерозуміння більшістю конкретного етапу чи роботи по розробці вцілому вчитель
зупиняє роботу всіх учнів і проводить поточний інструктаж для всього класу. Потім
учні повертаються до розробки технічної карти.
Після
закінчення роботи вчитель проводить заключний
інструктаж.
VІ Заключний інструктаж
1)
підведення
підсумків практичної роботи;
2)повідомлення оцінок ;
3)відзначення кращих робіт і їх демонстрація;
4)аналіз найхарактерніших помилок і недоліків в роботі
учнів;
VІІІ Завдання
для виконання вдома.
Вивчити конспект, продовжувати роботу над виготовленням вішалки для
рушників.
ІX Закінчення уроку, прибирання робочих місць.
Підведення підсумків уроку, аналіз позитивних і негативних моментів у
роботі учнів, пояснення шляхів усунення недоліків.
-
Діти сьогодні ми з вами на уроці розглянули токарний
верстат для обробки деревини, познайомились з прийомами роботи на ньому, почали
виготовлення вішалки для рушників, яке продовжимо на наступному занятті;
Приведення в порядок робочих місць.
|
| Категория: Трудовое обучения | Добавил: kipa (12.04.2009)
|
| Просмотров: 3329
| Рейтинг: 1.0/1 |
|
|