Пятница, 03.05.2024, 15:49
Приветствую Вас Гость | RSS

План-конспекты уроков для студентов и учителе.

Реклама
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 1105

Каталог статей

Главная » Статьи » Воспитательная работа

Тема: Куріння
Мета:
 1)Виховна:  продовжити формування здорового способу життя.
2)Пізнавальна:  надати учням деякі відомості  з історії «відкриття» тютюну та про шкоду яку він спричиняє.
3)Розвиваюча: розвивати вміння логічно мислити і брати участь в
обговоренні певних питань.
Обладнання: фішки різних кольорів.
Форма проведення: диспут.
Місце проведення: класна кімната.
Час проведення:
План
1.Етап Історія «відкриття» тютюну.
2.ЕтапВплив нікотину на людський організм.
3.ЕтапЖінка і куріння.
4.Етап – Обговорення.
5.Етап Корисні поради тим, хто кидає палити.
 
 Вчитель оголошує правила диспуту.
 Якщо зостаєшся — залишайся добровільно.
 Якщо зостався — говори.
 Якщо говориш — говори відверто.
 Якщо слухаєш — слухай доброзичливо.
Якщо сперечаєшся — сперечайся тактовно.
1.Етап . 1-й учень зачитує коротку історію «відкриття» тютюну.
 Насіння тютюну було ввезено в Іспанію ще в 1496 р. Спочатку ця рослина вважалась декоративною. Але в се­редині XVI ст. стали бачити лікувальні властивості тютюну. Французький посол в Іспанії Ніко (1560 р.) в подарунок дав своїй королеві Катерині Медічі листки тютюну. Від імені посла було утворено слово «нікотин». Але дуже швидко з'ясувалось, що паління не лікує, а калічить. Вперше поча­ли боротись з цим злом в 1585 р, В Англії переслідували курців, їх було відлучено від церкви, російський цар М.Романов карав курців палками, плітьми.
Дивують такі цифри: 63% дівчат і 73% юнаків не схва­люють паління. Але воно до цих пір невблаганно приваб­лює молодь, попри застереження про рак легенів, серцеві захворювання. 3/4 курців у США почали палити у віці до 21 року. Молодь думає, що виглядає класно, а насправді цим видає свою невпевненість і залежність.          
 
2.Етап . 2-й учень зачитує відомості  про шкоду нікотину.
 Нікотин — сильна отрута, що діє на нервову, дихальну, сер­цево-судинну, травну систему Залежність від нікотину подібна до героїнової і кокаїнової, вважають, що її навіть важче позбу­тись. В тютюні і тютюновому димі е 1200 шкідливих речовин.
Коротка довідка.
У листі тютюну, що пройшов спеціальну обробку, є:
9% нікотину                                     
20% вуглеводів
13% білків
14% смол
2% ефірних масел, а також:
синильна кислота
оксид карбону (II)
ціаністий водень
аміак
етилен
сполуки арсену
оксид нітрогену
альдегіди і феноли
Усі вони утворюють тютюновий дьоготь — клейку суміш, яка надходить до організму. Фільтр цигарок, зуби і пальці курців буріють від нього. За 1 рік курець поглинає дим у се­редньому від 6—8 тисяч цигарок, тобто випалює 5 кг тютю­ну, де є ЗО г нікотину. Смертельною дозою для людини є 100—200 мг нікотину. людина, що випалює 20—25 цигарок в день, поглинає смертельну дозу нікотину. Чому ж не нас­тає смерть? Справа в тому, що нікотин до організму пот­рапляє поступово, невеликими дозами. Сам організм його частково знешкоджує, крім того, тютюн виводиться з потом, сечею. Але отруєння організму відбувається поступово.
А у людини, яка вперше взяла цигарку до рук, вже піс­ля перших затяжок виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, під­вищене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.
Учні, які палять, висловлюють свої враження від першого в житті паління, інші аналізують їх. В цей момент відбувається чітке розмежування між прихильниками паління і тими, хто це
 явище не схвалює.
 
Під час куріння нікотин всмоктується слизовою оболон­кою рота, носа, гортані, трахеї і легенями, при ковтанні диму — слизовою оболонкою стравоходу і шлунка. Потра­пивши в кров, отрута швидко розповсюджується по всьо­му організмі, викликаючи зміни в нервовій системі, роботі серця, легенів, печінки; органах травлення і чуття.
На серцево-судинну систему особливо згубно вплива­ють нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину, що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин, нікотин підвищує тиск, тим самим прискорюючи роботу серцевого м'яза для подолання до­даткового тиску по проштовхуванню крові. Серце вимуше­не скорочуватись зайвих 20—25 тисяч разів на добу,
Оболонка рота подразнюється гарячим димом (40— 45), викликаючи стоматит. Ясна стають блідими, часто кровоточать, тому що під впливом нікотину руйнується ві­тамін С. Судини стають ламкими. Легені курця стають малоеластичними, що зменшує їх ємкість і газообмін.
Зір, органи нюху, смаку. Нерідко уражається зоровий нерв, знижується гострота зору, порушується сприймання спочатку зеленого, потім — червоного, жовтого і синього кольорів.
Шлунок. Підвищується кислотність, що викликає вираз­ку шлунку.
Нервова система. Нікотин і СО заважають постачанню кисню до тканин мозку. Щоправда, нікотин спершу розши­рює судини мозку (стає «краще думати»), але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушу­ються структура і функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози — головна біль, запаморочення, дратівли­вість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригні­ченому стані, втрачає сон, апетит.
Оксиди нітрогену і карбону викликають зниження імуні­тету людини.
У учнів виникає запитання про паління і заняття фі­зичними вппавами. Деякі з них пояснюють це тим, що після випаленої цигарки вони відчувають підвищення життєвого тонусу.
Паління і заняття фізичними вправами несумісні!
20 цигарок, випалених протягом дня, змушують серце працювати з навантаженням, рівним 8-годинній їзді на ве­лосипеді проти вітру. Паління тютюну погіршує резерви дихальної системи, яку використовують під час бігу, пла­вання. Тютюновий дьоготь, що накопичується в легенях, зменшує їх життєву ємність, знижує вентиляцію. Під час напруженої роботи в м'язах утворюється велика кількість молочної кислоти. При палінні через звужені судини вона повільно виводиться з організму. Залишаючись в організ­мі, вона порушує скорочувальну здатність м'язів. Через 10—15 хвилин після випалення однієї сигарети сила м'язів зменшується на 15%.
'" Коротка довідка: найпоширенішою пристрасть до тютюну є в азіатських країнах, де люди слабко обізнані про вплив ні­котину Тютюнова держава № 1 — Китай. В Індії щороку по­мирає від захворювань, пов'язаних з палінням, 1 млн. лю­дей. 99% сільських жителів нічого не знають про шкоду па­ління. У В'єтнамі палять 73% чоловіків.
 
3.Етап. 3-й  учень зачитує відомості  про шкоду нікотину.
 Дівчатам і жінкам нікотин спричиняє ще й специфічні захворювання (не кажучи вже про вплив отрути під час вагітності та при народженні дитини). Дівчата, що рано по­чали курити, відстають у фізичному розвитку, часто хворі­ють на бронхіт. Щитовидна залоза дуже чутлива до ніко­тину у жінок, що палять. В результаті у них спостерігають­ся симптоми базедової хвороби.
Кожна майбутня мати хоче бачити свою дитину міцною і здоровою. Проте жінка, яка під час вагітності палить, на­носить здоров'ю дитини непоправної шкоди. Такі канцеро­гени, як бензопірен і полоній-210 не затримуються пла­центою, а вільно проникають в кров плоду. Через звужені нікотином судини до плоду надходить недостатня кіль­кість крові, розвивається його кисневе голодування (моз­ку). Якщо періоди нестачі крові повторюватимуться, в моз­ку дитини можуть статись необоротні зміни. Отруйні про­дукти тютюнового диму призводять до задухи плоду. За даними англійського лікаря Рассела, який обстежив 8 ти­сяч вагітних, викиди і мертвонароджені спостерігаються вдвічі частіше. Із 100 немовлят, матері яких щоденно па­лили більше 5 цигарок, четверо вмирали вже в першу до­бу після народження. У 40% жінок, які протягом дня пали­ли по 10 цигарок, діти народжуються зі схильністю до епі­лепсії. Діти, матері-годувальниці яких палять, погано роз­виваються, бо в материнському молоці постійно перебу­ває багато нікотину — 0,5 мг на 1 л. Смертельна доза для дитини — 1 мг на 1 кг маси. Чоловіки, що курять менше 10 цигарок в день, мають на 3% більший ризик зачати дити­ну, що помре від раку, 10—20 цигарок— на 31%, більше 20—42%. В більшості випадків в цьому захворюванні вин­на не мати, що палить, а батько. На цигарках варто над­писати застереження: «Паління може серйозно зашкоди­ти вашим дітям».
 
4.Етап. Обговорення.
Запитання до при­хильників куріння:
1. Прихильникам відчуття заспокоєння: Чи не могли б ви для заспокоєння користуватись якимись іншими засобами? Чи пробували? Адже, палячи, ви та ваш організм пережи­ває більший фізіологічний, стрес, ніж ви — нервовий?
2. Прихильникам бути лідером: Як по-вашому, можна бути лідером в чомусь іншому (наприклад, в спорті, навчанні)?
3. Прихильникам відчуття новизни, інтересу: Є багато інших способів викликати інтерес в процесі свого самос­твердження. Можливо, варто спробувати зайнятись са­мостійним вивченням іноземних мов, читанням художньої літератури, фізичним самовдосконаленням?
4. Не лякає вас те, що можлива різка зміна вашого зов­нішнього вигляду: бліда шкіра, фізичне виснаження, неаку­ратність?
5. Чи не варто визначити суть свого життя, заповнити «вакуум» в своїй душі?
6. Не вважаєте ви схильність до куріння недоліком сі­мейного виховання?
 
5.Етап. Вчитель зачитує поради тим, хто кидає палити.
Отже, якщо ви остерігаєтесь таких захворювань, як:
* склероз кровоносних судин;
* емфізема легень;
* бронхіт;
* рак легень;
* ішемія;
* інфаркт міокарда;
* гангрена ніг
та всіх, які було вище перелічено, радимо вам: дотримуйтесь корисних порад для тих, хто кидає палити:
1. Змінити термінологію: піду отруюсь, а не піду покурю.
2. Купувати цигарки поштучно,
3. Пачку цигарок загорнути в папір, перев'язати стрічкою тощо — поки доберетесь, бажання зникне.
4. Брати цигарку лівою рукою.
5. Носити з собою сухарики, цукерки, щоб замінити ними цигарки в момент виникнення бажання.
6. Випивати склянку кислого соку.
7. Пам'ятати про те, що вас зробили наркоманом тютю­нові компанії, які отримують від цього величезні прибутки.
 
 
Категория: Воспитательная работа | Добавил: kipa (12.04.2009)
Просмотров: 2579 | Рейтинг: 3.5/2
Всего комментариев: 0

Copyright MyCorp © 2024
Хостинг от uCoz