Понедельник, 27.01.2025, 22:42
Приветствую Вас Гость | RSS

План-конспекты уроков для студентов и учителе.

Реклама
Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Форма входа
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 1105

Каталог статей

Главная » Статьи » Воспитательная работа

ТЕМА:”Шануй батька свого і матір свою, щоб довгими дні твої були на землі
 Шануй батька свого і матір свою, щоб довгими дні твої були на землі
Мета. Ознайомити учнів з правилами культури поведінки і взаємин у сім'ї; виховувати в них любов до батьків, чуйне ставлення, вміння цінувати їх важку працю.
Обладнання. Грамзапис «Батько і мати», «Пісня про рушник», при­слів'я та приказки про батьків, правила культури поведінки і взаємин у сім'ї, Біблія.
Епіграф. Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу, виростуть з тобою приспані тривоги. За тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата. Прислів'я. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
На сонці тепло, а біля матері добре.
Нема того краму, щоб купити маму.
Мати одною рукою б'є, а другою гладить.
У дитини заболить пальчик, а в матері серце.
Годуй діда на печі, бо й сам там будеш.
План уроку
1. Батько і мати - найрідніші й найдорожчі люди.
2. Наші відносини з батьками. Узгодження своїх потреб з можливостя­ми сімейного бюджету.
3. Культура поведінки і взаємин у сім'ї.
4. Любіть і шануйте своїх батьків. (Звучить «Пісня про рушник.)
вступне слово вчителя.
Мати і батько... найближчі й найрідніші люди для кожного з нас. Гкільки ночей недосипає мати, доглядаючи свою дитину, скільки сил при­кладає батько, щоб забезпечити дітей, сім'ю всім необхідним. Тому сьогод-щішня наша розмова з вами буде саме про них, про батька і матір. «Шануй батька свого і матір свою, щоб довгими дні твої були на землі». Ці слова Іпдомі всім нам, адже це одна із десяти Божих Заповідей, які ми повинні добре знати і свято виконувати.
Ніколи не стане великою, благородною людиною той, хто ще змалечку нр вмів бути хорошим сином, ніжною, доброю донькою. Подумайте, як бага­то зробила для вас мама, скільки безсонних ночей провела над вашим ліжком, коли ви були ще маленькими! Та й тепер їй багато доводиться працювати. Нона готова пожертвувати всім, тільки щоб добре було її дітям. А чи завж­ди ви цінуєте її любов? Пригадайте, скільки даремних хвилювань завдаєте їй, засидівшись в гостях чи гуляючи на вулиці, не повертаючись в обіцяний час додому. Коли б ви бачили, якою тривогою сповнюються тоді її очі, як насторожено прислухається вона до кожного кроку, ви завжди старалися б повернутися вчасно або як-небудь попередити її про ваше спізнення. Хіба вся її любов не варта такого маленького вияву уваги?
У Новому Завіті Біблії сказано: «Діти, слухайтеся своїх батьків у Гос­поді, бо це справедливе! Будьте слухняними в усьому батькам, бо це Госпо­дові приємно!»
Бесіда з учнями.
-  Як ви думаєте, чи залежить самопочуття, настрій батьків від пове­дінки дітей7 Чому7
~ Яку поведінку дітей в сім'ї можна назвати культурною7
-  У чому проявляється повага до членів сім'ї7
~ Чи знаєте ви, скільки часу виділяє батько й мати на домашні справи7
-  Чи є у вас постійні господарські обов'язки7 Які саме7
І              - Діти, ви повинні усвідомити, що домашня побутова праця (підтри-
*         мання чистоти, приготування їжі, догляд за городом, худобою) - необ-
хідна, що обов'язок кожного з вас - допомагати батькам, піклуватися про молодших братів і сестер. Проведене анкетування показало, що багато з вас намагаються бути добрими синами і доньками, допомага­ють своїм батькам, знають про їхні інтереси, ніколи не вимагають того, що не можуть задовольнити батьки.
Але є ще серед нас і такі, які свої особисті потреби ставлять вище. Та важливою ознакою культури сина чи доньки є узгодження своїх потреб з можливостями сімейного бюджету.
Звернемося до словничка. Слово «бюджет» означає розрахунок при­бутків і видатків сім'ї на певний строк.
Вихована людина ніколи не проситиме купити дорогі речі, якщо цього не дозволять розрахунки сімейного бюджету. Батьки матері-ально забезпечують сім'ю, тому ви не повинні вимагати того, на що в сім'ї не вистачає грошей.
Деякі хлопці вважають, що прибирання, прання та ін. - тільки жіноча справа. Та вони дуже помиляються, бо саме ці вміння роблять людину незалежною від життєвих обставин, від інших людей. А тому це повинні вміти робити і хлопці.
Добробут сім'ї досягається завдяки трудовим зусиллям кожного її члена, а особливо батька й матері. Тому шанувати батьків, допомагати їм - наш обов'язок. А шана до батьків виявляється у ставленні до їхніх розпоряджень, доручень, в тому, щоб не завдати їм зайвих хви­лювань, у ввічливому звертанні, у вияві чуйності до батька і матері.
Ось як писав про свою матір відомий український письменник Ми­хайло Стельмах: «...В її устах і душі насіння було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутника­ми - нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю. Мати вірила: земля усе знає, що думає чи говорить чоловік, що вона може гніватись і бути доброю, і на самоті тихенько розмовляла з нею, довіряючи свої радощі, болі, просячи, щоб вона родила на долю всякого: і роботящого, і ледачого. Як вона любила робити і в городі, і в полі, і в лісі й тихо втішатися зробленим. Мати, як свята, очікувала садіння, косо­виці, жнив; вона любила, щоб снопи були гарними, як діти, а полукіпки стояли, наче парубки, - плече в плече...» А Олександр Довженко писав: «Багато я бачив гарних людей, але такого, як батько, не бачив. Скільки він поля виорав, скільки хліба накосив, який був дужий і чистий...».
Щоб добрими були відносини між батьками і дітьми, то потрібно знати і дотримуватися правил культури поведінки і взаємин у сім'ї. З деякими з них ми сьогодні і ознайомимося.
Правила культури поведінки і взаємин у сім'ї.
1.  На піклування і любов батьків відповідай чемністю і чуйним ставленням до них.
2.  Не завдавай своїм близьким неприємностей, не ображай слова­ми і вчинками. Пам'ятай: запізнення з прогулянки - зайві хвилюван­ня для рідних, а обман - страшна образа.
3.  Будь чуйним і ввічливим з усіма членами родини, бажай добро­го ранку, на добраніч, вітай з святом тощо.
4.  Завжди рахуйся з думкою батьків і старших.
5.  Підтримуй порядок та чистоту в кімнаті. Не розкидай свої речі, прибирай за собою посуд, слідкуй за охайністю свого одягу і зовніш­нього вигляду.
6.  Допомагай батькам у домашньому господарстві.
7.  Завжди будь стриманим у виявленні своїх почуттів, терпимим до недоліків та вад рідних.
8.  Ніколи не проси і не вимагай від батьків дорогі речі, коли прид­бання їх виходить за рамки матеріальних можливостей сім'ї.
^1        9. Раціонально використовуй свій вільний час, додержуй режиму дня.
^1         10. Бережно стався до витрачання електроенергії, газу, води, про-НР   дуктів харчування.
Дотримуйтесь цих правил, і у ваших сім'ях пануватиме взаєморо­зуміння і взаємоповага.
Анкетування.
Обговорюючи таку проблему, кожен з вас, напевне, хотів би дізнатися, вихований він чи ні. Проведемо такий експеримент: я ставлю запитання.
І Якщо ви можете відповісти на нього «так», та ставте плюс (+), а якщо «ні»,
;то (-) мінус. Але, звичайно, відповідати треба чесно.
ї              1. Якщо тобі доводиться несподівано затриматися в школі, на про-
•^    гулянці або раптом піти з дому, чи повідомляєш про це своїх рідних?
^1         2. Чи бувають випадки, що батьки зайняті якоюсь роботою, а тебе
    посилають на вулицю чи в кіно, щоб «не крутився» під ногами?
^1         3. Відклади на хвилину книжку чи якісь свої справи і оглянь кімнату
^1     не своїми, а маминими очима. Чи немає в кімнаті речей, які лежать не
     на місці?
^1         4. Чи можеш ти одразу, нікуди не заглядаючи, назвати дні народ-
^1     ження батьків, бабусі і дідуся, братів і сестер?
Н|          5. Свої потреби ти, напевне, знаєш добре. А чи відомо тобі, яка річ необ-
     хідна твоєму батькові чи матері та коли вони збираються її придбати?
^1          6. Чи траплялося, що крім маминого доручення, ти виконуєш ще
     якусь роботу «від себе», за власною ініціативою?
Н|          7. Мама пригощає тебе апельсином, цукеркою, тістечком. Ти зав-
     жди перевіряєш, чи дісталось смачне і дорослим?
^1          8. У батьків випав вільний час. Вони збираються в гості. Чи вис-
     ловлюєш ти своє небажання залишитися вдома (просиш їх не йти,
     вимагаєш взяти й тебе, сидиш з кислим незадоволеним виглядом)?
Н|          9. У вас вдома дорослі гості. Чи доводиться рідним нагадувати
тобі, що треба зайнятись якоюсь справою, не заважати дорослим, не втручатися в їхні справи?
10. Чи соромишся ти вдома чи в гостях подати мамі пальто або виявити інші знаки уваги?
Ось і все. Всього було 10 запитань. Якщо ти хороший, вихований син або прекрасна донька, знаки у тебе повинні бути такі:
«+-------Н+++--------»
Якщо картина вийшла зовсім протилежна, то тобі потрібно сер­йозно замислитись, якою ти ростеш людиною. А якщо є тільки деякі відхилення, то не сумуй - виправитися ще не пізно.
Підсумок.
Наша розмова підходить до кінця. Звичайно, всі моменти відносин дітей і батьків ми не змогли розглянути. Швидко мине час, ви закін­чите школу, перед вами відкриється широка дорога життя, можливо, дехто і покине на деякий час батьківський дім. Але де б ви не були, пам'ятайте: вдома чекають на вас найрідніші люди - ваші батьки, і надіються на старості літ на вашу підтримку і допомогу.
Тож не блукай між домами, коли вдома жнива, їдь частіше до мами, поки мама жива. Пам'ятай, що не завжди ти застанеш її, Довгий шлях подолавши з міста в рідні краї. Може в серці заниє той могильний горбок, Та боргів не покриє ні твій плач, ні вінок. Тож хай навіть громами доля путь пролива, Все-одно, їдь до мами - поки мама жива
(Олександр Смичка).
Додаток. Святе Письмо про відношення дітей до своїх батьків. «Мене, вашого батька, слухайте, діти, і так чиніте, щоб спасенними бути. Бо Господь звеличив батька у дітях і право матері на синах закріпив. Хто шанує батька, той гріхів збувається. Хто звеличує матір свою, той немов скарби збирає. Хто шанує батька, той матиме втіху в дітях, і в день своєї молитви буде вислуханий.
Хто звеличує батька, довго житиме, хто Господові слухняний - матір свою заспокоїть і, як господарям, прислуговуватиме батькам своїм. Ділом та словом шануй твого батька, щоб його благословення зійшли на тебе. Бо батьківське благословення доми дітей укріплює, прокляття ж матері руй­нує їх основи.
Не вихваляйся безчестям твого батька - нема бо тобі слави в бать­ковім безчесті. Бо слава для людини - в честі свого батька, і ганьба для дітей - матір знеславлена.
Дитино, допомагай твоєму батькові в старощах і не засмучуй його за життя. І коли розум ослабне, будь поблагливим, не зневажай його тоді, коли ти повносилий. Бо добродійство батькові не буде забуте: надолуженням за гріхи воно тобі причислиться. За дня скрути твоєї Бог тебе згадає, і гріхи твої зникнуть, як лід від спеки. Неначе богохульник той, хто покидає бать­ка, проклятий Господом той, хто гнівить свою матір. Сину, виконуй діла твої скромно, і полюбить тебе людина, Богові мила».
 
 
 
 
 
 
Категория: Воспитательная работа | Добавил: kipa (12.04.2009)
Просмотров: 25855 | Рейтинг: 3.9/13
Всего комментариев: 0

Copyright MyCorp © 2025
Хостинг от uCoz